Prostat problemi yaşayan erkekler için HOLEP tedavisi

Prostat; idrar kesesinin altında, yerleşmiş kestane büyüklüğünde erkek salgı bezidir. İçinden idrar yolu geçer. Buluğ çağından sonra gelişir, yetişkin erkeklerde meninin bir kısmını sağlar. Meni kanalı da prostatın içinden idrar yoluna açılır. 40-50 yaş sonrası bazı erkeklerde prostat içinden geçen idrar yolunun etrafından yeni bir doku büyümeye başlar, içinden geçen idrar yolunu sıkıştırır. Sonradan büyüyen bu dokuya adenom denir, kanser değildir. Adenom, hastanın asıl prostatını dışa doğru iterek bir kapsül haline getirir. Prostatın idrar yolunu sıkıştırması ve idrar yapmayı zorlaştırmasıyla idrar kesesi de zorlanır, kalınlaşır, hassaslaşır. Mesane trabeküle olur, yani girintili çıkıntılı bir hal alır. İleri dönemde çukurlar ve divertiküller oluşur, böbrekler bozulabilir. Hasta idrar yapamazsa sonda konması gerekir. İdrar çok zayıfsa, hastanın şikayetleri çoksa, hastaya sonda konmuşsa, idrar kesesi tam boşaltılamıyorsa, ilaçlara rağmen düzelmiyorsa prostat ameliyatı gerekir. Prostat büyümesinde zayıf idrar yapma, gece idrara kalkma, sık idrara çıkma, idrarı kesik kesik yapma, idrar yapmada bekleme ve idrarı tam boşaltamama gibi şikayetler görülür. HOLEP AMELİYATINDAN SONRA İDRAR KAÇIRMA GÖRÜLÜR MÜ? Prostat ameliyatları arasındasfinkter denen idrar tutan kasları en iyi koruyan yöntem, HOLEP ameliyatıdır. İdrar tutan kaslar çok iyi görülür, yaklaşılmaz, çok iyi korunur. Ancak ameliyattan önce idrar tutan sfinkterin tembelleşmiş olması halinde, nadiren bazı hastalardasonda çekildikten sonrageçici idrar damlamaları görülebilir. Bu damlamalar ilaç ve egzersizlerle bazen birkaç gün , bazen de birkaç hafta içinde düzelir. Kalıcı idrar kaçırma görülmez. Holep ameliyatı, hastanın idrar yaptığı kanaldan girilerek kapalı olarak yapılır. Holmium lazerle sonradan büyümüş olan adenom, kapsül halini almış hastanın kendi prostatındanayrılarak çıkarılır ve hastada hiç adenom dokusu yani sonradan büyüyüp de idrar yolunu sıkıştıran doku kalmaz. Lazerle kanamalar çok iyi kontrol edildiği için hasta çok az kan kaybeder. Çok rahat bir şekilde yatağına gelir. HOLEP AMELİYATININ AVANTAJLARI NELERDİR? -Holmium lazer ile kapalı olarak yapılır, az kanamalı bir ameliyattır. -Kan sulandırıcı ilaç kullananlara da yapılabilir. -Kalp ve akciğer problemi olan hastalarda tercih edilen ameliyattır. -Ereksiyonla (sertleşmeyle) ilgili sinirlere zarar vermez. -Adenomun tamamı çıkarılır. Çıkan dokular tahlile gönderilir. -Hastaların çoğu ertesi gün evine gidebilir. Sonda süresi kısadır. -Hasta çok rahat idrar yapar. -Her büyüklükte prostata yapılabilir.

Prostat problemi yaşayan erkekler için HOLEP tedavisi

Prostat; idrar kesesinin altında, yerleşmiş kestane büyüklüğünde erkek salgı bezidir. İçinden idrar yolu geçer. Buluğ çağından sonra gelişir, yetişkin erkeklerde meninin bir kısmını sağlar. Meni kanalı da prostatın içinden idrar yoluna açılır. 40-50 yaş sonrası bazı erkeklerde prostat içinden geçen idrar yolunun etrafından yeni bir doku büyümeye başlar, içinden geçen idrar yolunu sıkıştırır. Sonradan büyüyen bu dokuya adenom denir, kanser değildir. Adenom, hastanın asıl prostatını dışa doğru iterek bir kapsül haline getirir.

Prostatın idrar yolunu sıkıştırması ve idrar yapmayı zorlaştırmasıyla idrar kesesi de zorlanır, kalınlaşır, hassaslaşır. Mesane trabeküle olur, yani girintili çıkıntılı bir hal alır. İleri dönemde çukurlar ve divertiküller oluşur, böbrekler bozulabilir. Hasta idrar yapamazsa sonda konması gerekir.

İdrar çok zayıfsa, hastanın şikayetleri çoksa, hastaya sonda konmuşsa, idrar kesesi tam boşaltılamıyorsa, ilaçlara rağmen düzelmiyorsa prostat ameliyatı gerekir.

Prostat büyümesinde zayıf idrar yapma, gece idrara kalkma, sık idrara çıkma, idrarı kesik kesik yapma, idrar yapmada bekleme ve idrarı tam boşaltamama gibi şikayetler görülür.

HOLEP AMELİYATINDAN SONRA İDRAR KAÇIRMA GÖRÜLÜR MÜ?

Prostat ameliyatları arasındasfinkter denen idrar tutan kasları en iyi koruyan yöntem, HOLEP ameliyatıdır. İdrar tutan kaslar çok iyi görülür, yaklaşılmaz, çok iyi korunur. Ancak ameliyattan önce idrar tutan sfinkterin tembelleşmiş olması halinde, nadiren bazı hastalardasonda çekildikten sonrageçici idrar damlamaları görülebilir. Bu damlamalar ilaç ve egzersizlerle bazen birkaç gün , bazen de birkaç hafta içinde düzelir. Kalıcı idrar kaçırma görülmez.

Holep ameliyatı, hastanın idrar yaptığı kanaldan girilerek kapalı olarak yapılır. Holmium lazerle sonradan büyümüş olan adenom, kapsül halini almış hastanın kendi prostatındanayrılarak çıkarılır ve hastada hiç adenom dokusu yani sonradan büyüyüp de idrar yolunu sıkıştıran doku kalmaz.

Lazerle kanamalar çok iyi kontrol edildiği için hasta çok az kan kaybeder. Çok rahat bir şekilde yatağına gelir.

HOLEP AMELİYATININ AVANTAJLARI NELERDİR?

-Holmium lazer ile kapalı olarak yapılır, az kanamalı bir ameliyattır.

-Kan sulandırıcı ilaç kullananlara da yapılabilir.

-Kalp ve akciğer problemi olan hastalarda tercih edilen ameliyattır.

-Ereksiyonla (sertleşmeyle) ilgili sinirlere zarar vermez.

-Adenomun tamamı çıkarılır. Çıkan dokular tahlile gönderilir.

-Hastaların çoğu ertesi gün evine gidebilir. Sonda süresi kısadır.

-Hasta çok rahat idrar yapar.

-Her büyüklükte prostata yapılabilir.